Yol Çizgi Çalışmaları ve Uygulama Alanları

Trafik çizgileri, trafik işaretleri alanında olması gereken ana öge olma özelliği taşımaktadır. Bilhassa karayolları, otoban ve iller arası güzergahlarda; geçiş üstünlüğü, yol hakkı ve aynı zamanda seyrin devam şekli açısından son derece kritik öneme sahip belirteçler arasında yer almaktadır. Bu nedenle yol çizgi çalışmaları oldukça hassas bir öneme sahiptir.

Trafik hayatımızı yönlendiren trafik işaretleri, yol zeminine belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde çizim edilmektedir. Söz konusu bu çizgilerin her birinin otoyol manası ve sürüş tekniği mevcut olup trafik kurallarına bağlı kalmak ve aynı zamanda güvenle seyahat etmek için yol çizgi çalışmaları belirlenen otoyol özeliklerine uygun olarak uygulanmaktadır.

Yol Çizgileri Boyama Çeşitleri

 Yol çizgi çalışmaları temelde iki kategoride uygulanmakta olup bunlar; termoplastik yol çizgi boyası ve soğuk yol çizgi boyasıdır. Bu şekilde asfalt boyası şeklinde otoyol zeminlerinin özelliklerine bağlı olarak uygulanmaktadır. Genel olarak şehirler arası yollarda soğuk yol çizgi çalışmaları uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra termoplastik boyalar, dayanıklılık ve uzun vadeli kullanım yönlerinden daha avantajlı olmaktadır. Bunula birlikte şerit çizgilerin şehir içi trafiklerde daha yoğun kullanılmasından dolayı şehirler arası seyahatlerde daha az tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Gerek otoyol özellikleri ve gerekse uygulanacak alanların ölçüsüne göre soğuk boya seçimleri farklılık gösterilmektedir. Üç farklı türde üretilmekte olan soğuk boya çeşitlerini; çift kompenatlı soğuk boya, klor kauçuk soğuk boya ve akrilik soğuk boya şeklinde sıralayabiliriz. Kesikler halindeki yol çizgisi ve karayolunun sahip olduğu niteliğe göre uygulanmakta olan çizgiler, yol özelliklerine göre seçilen soğuk boya çeşitleri ile belirlenmektedir. Yol çizgi çalışmaları dahilinde uygulanan bu boyalar; yalnızca yollarda değil aynı zamanda park yeri çizgileri ve iç alanlarda da kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra şehir içi ve şehirlerarası otoyollar, havalimanları ve organize sanayi alanları da yine kullanım alanları arasında yer almaktadır. İş güvenliğini sağlama açısından bilhassa sanayi alanları ve organize sanayi sektöründe asfalt boyama tekniği olarak uygulanmaktadır.

Yol Çizgi Çalışmaları Uygulama Alanları Nelerdir?

Firmamız, ülkemizde yol ve yolcu güvenliğini en üst düzeyde tutmak amacıyla yol çizgi çalışmaları hizmeti sunmaktadır. Uyguladığımız yaya çizgileri ile can güvenliğini önemli ölçüde koruma altına alırken bütün şehirler arası ana ve tali yollar için trafik işaretleme sistemlerini hayata geçiriyoruz.

Firmamız tarafından gerçekleştirilen yol çizgi çalışmaları uygulamaları arasında; fabrika tesis çalışmaları, otopark levhaları, otopark ve yol çizgileri, fabrika iç ve dış sahası çizgeleri, araç yönlendirme okları ve ve duvar kolon uygulamaları yer alıyor. Devamlı yol çizgisi gibi şehirler arası mesafelerde dayanıklılık temelli belirgin uygulamalar sağlamaktayız.

Yol çizgi çalışmaları kapsamında sağlamış olduğumuz hizmetler pek çok sektörü bünyesinde barındırmaktadır. Havalimanlarında yön okları ve çizgileri, bunların yanı sıra otoyollarda geçiş ve yol niteliğinin belirteçleri olarak kesik ve devamlı yol çizgisi, tüm işaretleme sistemleri ile donanımlı otoyollar yapılandırmaya devam ediyoruz.